blog motoryzacyjny

, 26 Maja 2024

Spis Treści X

Zmiana felg
O czym pamiętać

Trendem tego roku stała się zmiana oryginalnych felg na rozmiar bądź dwa większe. Głównym aspektem towarzyszącym wymianie felg na większe są walory wizualne. Nic w prawdzie złego, by poprawić wygląd samochodu, należy jednak się liczyć z pewnymi zmianami w eksploatacji.

Czy zawsze można?

Producenci przypisują konkretny rozmiar felg wraz z oponami. Nie ufajmy opiniom domorosłych mechaników, że do danego modelu pasuje każda felga, która wejdzie w nadkole. W fabryce równolegle składany model z silnikiem małolitrażowym zostanie wyposażony felgi o rozmiar mniejsze, niż ten sam model wyposażony w większy i mocniejszy silnik. Do konkretnego pojazdu z konkretnym wariantem silnikowym został indywidualnie przypisany optymalny wymiar felg, wraz z ogumieniem. Informację, jakie wymiary felgi zaleca producent umieszcza się w schowku, na klapce wlewu paliwa itd. Jeśli chcemy odrobinę odstąpić od optymalnych wymiarów, nie ma problemu. Należy zachować umiar w szerokości felgi oraz średnicy. Istotnym jest rozstaw śrub oraz ilość szpilek które możemy przykręcić do piasty w naszym aucie. Jeśli w wyniku chłodnej kalkulacji zdecydujemy się na opony o niskim profilu – spodziewajmy się, że każda nierówność będzie „nasza’ – co oznacza zredukowanie tłumienia drgań. Atutem opon o niskim profilu jest możliwość zastosowania bardzo dużej felgi.

Na co uważać

Niski profil sprawia, że ryzyko uszkodzenia rantu felgi jest zdecydowanie większe. Jeśli wybierzemy zbyt głębokie osadzenie felgi, może się okazać, że skręcone koła w lewo lub w prawo będą ocierać o nadkola. Kolejnym aspektem zmiany felgi na inna, jest porównanie średnic otworów centrujących.
Za mały otwór uniemożliwi zamontowanie felgi, natomiast za duży nie zapewni pewnego osadzenia. Dystanse pozwolą odejść przydużej feldze od piasty, zapewniając niezbędny luz do poprawy warunków trakcyjnych. Zmiana felg na większe spowoduje zwiększenie oporów toczenia, a to wpłynie na powiększenie apetytu silnika w paliwo.

HOME

TOP