blog motoryzacyjny

, 26 Maja 2024

Spis Treści X

Uważaj na TIRy
Osiem porad

Poruszając się na drodze samochodem osobowym, bądź motocyklem musimy zwrócić uwagę na większe pojazdy poruszające się obok nas.

Przedstawiamy 8 porad uniknięcia nieprzyjemności na drodze w spotkaniu z ciężarówkami:

1. Martwy punkt w lusterku.
Jazda obok ciężarówki, równoległym pasem bywa ryzykowna, niskie auto osobowe będzie dla kierowcy ciężarówki nie widoczne.
2. Unikaj długotrwałej jazdy obok pojazdu ciężarowego z naczepą po równoległym pasie ruchu.
Zestaw ciężarowy może wyglądać stabilnie na równej drodze, jeśli jednak pojawią się koleiny kierowcy trudno będzie zapanować nad zachowaniem trakcji, rozbujana naczepa może uderzyć na równoległym pasie.
3. Nie utrudniaj manewru wyprzedzania gdy TIR wyprzedza Twoje auto.
Zabrzmi to co najmniej dziwnie, lecz wielu kierowców przyspiesza podczas wyprzedzania przez zestawy ciężarowe. Tiry z racji swoich rozmiarów i masy, nie słyną z dynamicznych przyspieszeń. Utrudnianie wyprzedzenia ani chybi doprowadzi do karambolu z udziałem wielotonowego zestawu.
4. Unikaj gwałtownego hamowania przed ciężarówką.
Hamowanie awaryjne może doprowadzić do uszkodzenia przewożonego ładunku, oraz sprawić, że Tir straci panowanie nad naczepą. Niemożliwym jest by 50 tonowy TIR wyhamował na dystansie zbliżonym do auta osobowego.
5. Jazda między dwiema ciężarówkami nie brzmi dobrze.
Jazda w sznurze aut ciężarowych powinna napawać lękiem, gdyż kierowca ciężarówki za nami może nie wyhamować – wprasowując naszą łupinę w tył naczepy przed nami.
6. Wyprzedzaj długie zestawy obserwując otoczenie.
Podczas omijania przeszkody, bądź rowerzysty, kierowca TIRA może zarzucić naczepą – taranując nasz pojazd. Wyprzedzaj, tylko na prostych odcinkach.
7. Uważaj podczas podmuchów silnego wiatru.
Zachowaj odpowiedni odstęp boczny od jadącego TIR-a przy silnym podmuchu bocznego wiatru. Masy powietrza napotykając opór mogą doprowadzić do przewrócenia zestawu. Nie należy wyprzedzać ciężarówki, podczas wyjazdów z obszarów zalesionych bądź zabudowanych, gdyż na otwartych terenach wiatr jest bardziej porywisty.
8. Podczas ulewy uważaj na chwilową utratę widoczności.
Koleiny na drogach, w czasie ulewy pełnią rolę rynny na deszczówkę. Szerokie opony pojazdu ciężarowego wzbiją wodę , która wyląduje na twojej szybie, w takiej ilości, że wycieraczki będą potrzebowały kilkunastu ruchów by oczyścić szybę. Zachowaj ostrożność widząc ciężarówkę jadącą z naprzeciwka.

HOME

TOP