blog motoryzacyjny

, 16 Czerwca 2024

Spis Treści X

Czujnik rozrządu
Informacje o działaniu

Wzrost efektywności silnika spalinowego zawdzięcza się elektronice, która jest gęsto upychana w coraz to mniejsze komory silnika.

Jak to działa?

Monitorowanie wszelkich parametrów pozwoli jednostce sterującej (ECU) na uzyskanie jak najlepszej dynamiki z zachowaniem ekonomicznych aspektów. Za sprawą czujników rozmieszczanych, w co ważniejszych miejscach możliwa jest kontrola techniczna poszczególnych elementów z których zbudowany jest silnik.
Jaką rolę pełni czujnik położenia wałka rozrządu (CPW)? Czujnik ten przesyła dane o aktualnym położeniu wałka rozrządu. Inaczej mówiąc, który cylinder wykonują aktualnie suw pracy – sterując zapłonem (czas otwarcia wtrysku). CPW należy do grupy najistotniejszych czujników, odpowiedzialnych za bezawaryjną pracę silnika. Niekiedy awaria owego czujnika unieruchamia silnik. Za sprawą ograniczenia elektronicznego. Jeśli silnik wyposażony jest w czujnik wału korbowego oraz czujnik położenia wałka (tak, to nie są te same czujniki), w przypadku awarii czujnika położenia wałka , czujnik korbowy przejmuje jego rolę. – Auto uruchamia się w tryb awaryjny. Należy nadmienić, że elektronika wymaga dokładności. Przejęta rola CPW, przez czujnik wału korbowego uśredni dane, na tyle nie dokładnie, by silnik pracował mało kulturalnie, a czasem wcale.

HOME

TOP