blog motoryzacyjny

, 26 Maja 2024

Spis Treści X

Toyota Mirai
Samochód na wodór

Toyota Mirai to pierwszy produkowany samochód z ogniwami paliwowymi. To przełom w dziedzinie zasilania alternatywnego. Zerowy stopień zanieczyszczenia. Bardzo cicha praca jednostki

Działanie i budowa

Ogniwo paliwowe działa na zasadzie oddziaływania reakcji chemicznych w których wodór zamieniany jest na energię elektryczną i parę wodną. Energia elektryczna zasila silnik elektryczny a ten samochód. Ogniwo paliwowe zdolne wygenerować z wodoru napięcie 650 volt. Moc ogniwa to 155 KM. Wodór przechowywany jest pod ciśnieniem 700 atmosfer, za bezpieczeństwo odpowiada specjalnie zaprojektowany zbiornik, który jest w tego typach technologi kluczowy. Koncern Toyota zapewnia, że technologia jest bezpardonowa i bezpieczna. Rozwiązania użyte do masowej produkcji Mirai, nie są prototypami, a przetestowanymi komponentami. Sprzedaż modelu ruszy we wrzeniu 2015 roku. Dostępny za kwotę 66 tysięcy euro ok 280 tysięcy złotych.

Czy to realne?

Znacząca przeszkodą w odbiorze innowacyjnego modelu Mirai jest jego tankowanie. W Polsce dotychczas nie powstała żadna stacja tankowania wodorem. Nasi zachodni sąsiedzi dysponują zaledwie kilkoma stacjami, które w żaden sposób nie sprostają zapotrzebowaniu w wodór. Bez dwóch zdań, model Mirai przejdzie do historii motoryzacji, jako model przełomowy. Zdaniem twórców Toyoty Mirai, wraz z premierą pojazdu wyposażony w innowacyjny układ napędowy, „rozpoczął się początek końca” aut spalinowych. Jeśli prognozy okażą się słuszne, auta spalinowe całkowicie znikną z ulic za kilkadziesiąt lat.

HOME

TOP