blog motoryzacyjny

, 26 Maja 2024

Spis Treści X

Amortyzatory
gwarantem bezpieczeństwa

Odpowiadając za tłumienie drgań oraz to, w jaki sposób auto trzyma się nawierzchni.

Czym jest i jaką funkcję pełni?

Amortyzator odziany w sprężynę jest częścią zawieszenia odpowiadając za tłumienie drgań oraz to, w jaki sposób auto trzyma się nawierzchni. Lekkiego żywota amortyzator nie ma. Odpowiada za dwie, ważne dla pasażerów i kierowcy, cechy nowoczesnego auta. Bezpieczeństwo i komfort. Pojazd wyposażony w uszkodzony zestaw amortyzatorów popada w turbulencje trudne do okiełznana nawet na prostym odcinku. Pasażerowie zaś odczują każdą nierówność na drodze. Wszelkie niepokojące dźwięki trzeszczących sprężyn również będą dogłębnie pogarszać komfort podróży.

Eksploatacja

Żywotność amortyzatora zależy od sposobu ich użytkowania. Niezwykle trudno określić trwałość dla tego elementu zawieszenia. Niekiedy wystarczy tysiąc kilometrów sportowej jazdy, by amortyzator zakończył swój żywot. Zrównoważony tryb jazdy oraz znacząca ostrożność podróżując po wertepach może zaowocować funkcjonalnością fabrycznych amortyzatorów do końca żywota jednostki napędowej. Jednym słowem, jak dbasz tak masz.
Amortyzatory dzielimy na jedno-rurkowe i dwururkowe. Różnica tkwi w sposobie utrzymywania płynu tłumiącego. W dwururkowych układach jedna rurka pełni funkcje zbiorniczka wyrównawczego dla tłumienia. druga zaś tłumi drgania. Kolejnym dobrym pretekstem do sprzeczek, które są amortyzatory są lepsze jest to, jaki środek użyto do tłumienia .Olej bywa zdecydowanie tańszy mieści się w każdym tańszym zestawie. Co nie oznacza, że jest to najtańsza alternatywa. Chodzi o koszty produkcji, a nie o trwałość. Gazowy, który należy do droższych wariantów reaguje znacznie lepiej na temperatury. Mimo chłodu nie gęstnieje, latem nie rozpływa się. Zapewnia zbliżone właściwości trakcyjne niezależnie od temperatur panujących na zewnątrz.
Jeśli chodzi o efektywność należy zaznaczyć, że wszystko się zużywa. Efektywność amortyzowania spada wraz ze zużyciem amortyzatora. W tym przypadku nie wystarczy kupić najdroższy amortyzator by cieszyć się nim wietrznie, należy jeździć rozsądnie. Poskromić w sobie zmysł czołgisty.

HOME

TOP