blog motoryzacyjny

Poniedziałek, 17 Czerwca 2024

Spis Treści X

Mikrosen…
...czyli nie lekceważ zmęczenia

Zmęczenie za kierownicą może być fatalne w skutkach. Nie należy lekceważyć pierwszych objawów przemęczenia mimo, że odsetek śmiertelnych wypadków z udziałem zmęczonych kierowców za kierownica, jest niewielki. Kierujący popada w stan zwany mikrosnem

Co się wtedy dzieje?

Okazuje się bowiem, że przemęczenie źle wpływa na ocenę naszego stanu, co sprzyjać będzie przecenianiu naszych umiejętności na drodze. Zmęczony kierowca trudniej ocenia odległość, z większym opóźnieniem reaguje na bodźce zewnętrzne. Przeprowadzone badania wskazują na to,że po 32 godzinach bez snu, organizm zaczyna popadać w zjawisko znane jako mikrosen. Organizm popada w płytki sen trwający od sekundy do trzydziestu sekund. W takim stanie prowadzący auto nie jest w stanie kontrolować swoich odruchów. Pasażer nie powinien lekceważyć objawów kierującego. Takich jak brak reakcji werbalnej, mętny wzrok, ciężko opadające powieki, dreszcze.

Jak tego uniknąć?

Przed wyjazdem w daleką trasę zapewnijmy ciału odpowiedni wypoczynek. Optymalnym czasem snu będzie określony w przedziale ośmiu godzin. Należy pamiętać o przystankach, wymuszone spacery pozwolą zachować trzeźwość umysły. Spożycie napojów wysokoenergetycznych ,czy zwykłej małej czarnej nie gwarantuje działania na dłuższą metę. Przed wyjazdem, bądź w trakcie warto zapewnić ciału odpowiednia dawkę energii w postaci sowitego posiłku, kilku minutowe przerwy są bardzo istotne.

HOME

TOP