blog motoryzacyjny

Poniedziałek, 15 Lipca 2024

Spis Treści X

6 sposobów
na jazdę pod słońce

Podobno to tylko słońce, lecz może się przyczynić do wypadku.

Plusy – minusy

Słońce wpływa korzystnie na samopoczucie, sprzyja syntezie witaminy D oraz wydzielaniu wielu hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała. Promienie słoneczne bywają także zabójcze. Oślepionemu kierowcy łatwo jest przeoczyć pojazd lub pieszego. Skutki oślepienia przez promienie słoneczne bywają dosyć częstym zjawiskiem w szczególności w okresie letnim.

Porady

1. Nie trzymaj niczego za zasłoną przeciwsłoneczną!
Za zasłonami roletami, wielu kierowców przetrzymuje rożnego rodzaju dokumenty, które mogą wypaść. Odruch towarzyszący wypadającym dokumentom może oderwać wzrok od jezdni, skutków takiego zachowania tłumaczyć nie trzeba.

2. Zadbaj o to, aby zasłona przeciwsłoneczna nie opadała pod własnym ciężarem!
Zasłona przeciwsłoneczna musi być stateczna, zamontowana w taki sposób, by nieopadła bez ingerencji ludzkiej ręki. Pokonywanie miejskiej dżungli, przejazdy pod wiaduktami, mostami czy innymi elementami infrastruktury może zobowiązywać do podniesienia zasłony przeciwsłonecznej. Jeśli będzie opadać pod wpływem drań, może znacząco utrudnić przejazd.

3. Utrzymuj przednią szybę w czystości!
Czystość przedniej szyby świadczy o dobrej widoczności dla kierowcy. Zachodzące słońce uwydatni wszelakie niedoskonałości ograniczając pole widzenia.

4. Jeżeli nic innego nie pomoże – zostaje jeszcze… Czapka z daszkiem!
Jeśli osłona przeciwsłoneczna nie spełnia swojej funkcji a okulary przeciwsłoneczne są kiepskiej jakości Warto zaopatrzyć się w czapkę z daszkiem. Sposób ten jest ostatecznością, gdyż jazda w czapce również wpływa na ograniczenie widoczność.

5. Używasz okularów? Spraw sobie korekcyjne okulary przeciwsłoneczne. I używaj ich z… Głową!
Ciemne okulary bardzo dobrze sprawdzają się w południe w słoneczne dni, o tyle wieczorem, kiedy występują bardzo kontrastowe strefy światła i cienia, mogą się nie sprawdzić. Okulary korekcyjne przeciwsłoneczne to dość duży wydatek, więc nie każdy się na nie decyduje.
Ciemne okulary stanowią świetną ochronę przed palącymi promieniami słonecznymi. Wieczorem sytuacja wygląda zupełnie inaczej, występuje więcej kontrastowych stref świateł, wówczas ciemne okulary nie spełnią swojej roli.

6. Idealne wyjście – słońce za plecami. Może warto o tym pomyśleć?
Jeżeli znasz trasę i wiesz, że np. od rana do popołudnia będzie pod słońce, spróbuj przełożyć swoją jazdę na później. Nie zawsze będzie to zgodne z Twoimi planami, ale ze względów bezpieczeństwa byłoby to bardzo dobre rozwiązanie.

HOME

TOP