blog motoryzacyjny

Poniedziałek, 15 Lipca 2024

Spis Treści X

Auto na wakacje
Jak przygotować auto?

Kontrola pojazdu przed daleką podróżą powinna oszczędzić nieprzyjemności związanych nieprzewidywaną awarią.

Wakacyjna podróż z rodziną samochodem pod wieloma względami wymaga precyzyjnego przygotowania się, a przede wszystkim auta. Odpowiednie zabezpieczenie się przed podróżą w znacznym stopniu pomoże nam ochronić się przed różnymi, nieszczęśliwymi zdarzeniami losu, a także pozwoli na zapewnienie bezpiecznej jazdy z rodziną bądź przyjaciółmi.

Ciśnienie w oponach oraz koło zapasowe

Istotną rzeczą, o której nie możemy zapomnieć, jest stan kół oraz ogumienia. Warto zwrócić uwagę na stan bieżnika, a także optymalne ciśnienie w oponach. Na stronie producenta oraz odpowiednim wskaźniku umieszczonym w samochodzie możemy odczytać jego wartość, czyli obciążenie auta podczas podróży. Parametry w oponach letnich i zimowych zwykle są identyczne. Podczas kontroli ilości powietrza nie możemy zapomnieć o kole dojazdowym.Nie zapomnijmy, że należy skontrolować stan i jakość jego ogumienia.

Płyny eksploatacyjne

Najważniejsze dla kierowców jest samodzielne kontrolowanie stanu płynów eksploatacyjnych, które też jest sprawdzane podczas egzaminu na prawa jazdy. Musimy mieć wiedzę o stanie oleju silnikowego, płynu hamulcowego i chłodniczego, które trzeba regularnie uzupełniać. Wszystkie są istotne i zapewniają prawidłowe działanie silnika i układu hamulcowego. Chłodnica zapobiega przegrzaniu się układu napędowego. Warto pamiętać o odpowiedniej ilości płynu do spryskiwaczy, który umożliwia większą jakość widzenia i pole.

Światła

Prawidłowe działanie świateł wpływa na bezpieczeństwo kierowcy i współpasażerów, a także pozostałych użytkowników drogi. Przed wyjazdem ważne jest, aby sprawdzić funkcjonowanie kierunkowskazów, świateł przeciwmgłowych, stopu oraz świateł głównych. Warto zwrócić uwagę na ich ustawienie, ponieważ nieprawidłowy kąt padania zmniejsza pole widzenia innych kierowcy, jak i zarówno może oślepić innych, którzy także prowadzą swoje auto. Warto zabrać ze sobą zapasowe żarówki i bezpieczniki, które pomogą w wystąpieniu awarii.

Co powinno znaleźć się w bagażniku?

apteczka, zawierająca produkty do udzielania pierwszej pomocy.
gaśnica, pozwalająca ugasić pożar w aucie.
trójkąt ostrzegawczy i kamizelka, pozwalająca bezpieczne zatrzymanie auta.
przenośny podnośnik samochodowy.

Nawigacja lub mapa

Nawigacja GPS lub mapa są niezmiernie użyteczne, jak i praktyczne, pozwalają na prawidłowe zaplanowanie trasy, a także szybkie jej pokonanie. Nowoczesne modele nawigacji umożliwiają spostrzeżenie wypadków drogowych, po czym zmieniają aktualną linię trasy.

Przygotowanie auta to podstawa

Dopilnowanie paru elementów przed wyjazdem umożliwia zapewnienie komfortu i wygody podczas jazdy, a co najważniejsze zapewnia bezpieczeństwo wszystkich użytkowników drogi. Zapewniając autu odpowiednie wyposażenie pozwala to nam na sprawne i pomyślne dotarcie do wymierzonego przed siebie celu oraz ułatwia poradzenie sobie z różnymi sytuacjami drogowymi, takimi jak złapanie gumy, co jest dla każdego z nas nie przewidzianym wypadkiem.

HOME

TOP